Cieszyński portal sportowy - tenis-stolowy

Tenis stołowy

Rozgrywki ligowe tenisa stołowego w Polsce organizowane są przez Polski Związek Tenisa Stołowego i podległe mu związki wojewódzkie. Na poziomie centralnym grają ligi: pierwsza i superliga kobiet i mężczyzn. Związki wojewódzkie organizują rozgrywki drugich, trzecich, okręgowych i terenowych lig. Awanse do lig wyższego szczebla rozgrywek na poziomie wojewódzkim są różne dla poszczególnych województw.

W rywalizacji męskiej organizowanej przez Śląski Związek Tenisa Stołowego struktura ligowa składa się z jednej drugiej ligi, dwóch trzecich, czterech okręgowych i kilku terenowych w zależności od ilości drużyn uczestniczących w rozgrywkach.

Po rozegraniu dwóch rund zespoły, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach ligi okręgowej uzyskują bezpośredni awans do III ligi, zespoły z drugich miejsc biorą udział w rozgrywkach barażowych o III ligę.

W przypadku walki o awans do drugiej ligi zespoły, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w swoich grupach trzecioligowych uzyskują prawo gry w rozgrywkach barażowych o II ligę według klucza: pierwsza drużyna grupy I - druga drużyna grupy II i pierwsza drużyna grupy II - druga drużyna grupy I. Zwycięzcy powyższych dwumeczy grają dwumecz o tytuł mistrza III ligi i awans do II ligi. Wicemistrz III ligi rozgrywa dwumecz o awans do II ligi z wicemistrzem III ligi woj. opolskiego.

Do pierwszej ligi z kolei awansuje drużyna, która zajęła pierwsze miejsce w II lidze i okaże się lepszą w dwumeczu z mistrzem grupy dolnośląsko-lubuskiej.

W rywalizacji drużynowej uczestniczą również zawodnicy kategorii junior, dla których zorganizowane są na poziomie województwa rozgrywki pierwszej i drugiej ligi juniorów.

Rywalizacja indywidualna prowadzona jest w formie Wojewódzkich Turniejów Kwalifikacyjnych we wszystkich grupach wiekowych, z których to najlepsi zawodnicy uczestniczą w Ogólnopolskich Turniejach Kwalifikacyjnych. W trakcie jednego sezonu dla każdej kategorii rozegrane są trzy WTK, a czwarty ma rangę Mistrzostw Województwa.

W sezonie 2016/17 drużyny Fundacji Talent Cieszyn rywalizowały w rozgrywkach:

- III liga kobiet - miejsce 5/6

- III liga męska – miejsce 11/16

- liga okręgowa męska – miejsce 7/13

- I Śląska Liga Juniorów – miejsce 6/10.

W rywalizacji indywidualnej Fundacja Talent dwukrotnie zdobyła brązowy medal Mistrzostw Śląska w grach podwójnych.

 

menu